Szkolenie psów

Okiem psa

Psy postrzegają świat inaczej niż my. Wiedza na ten temat na pewno ułatwi wspólne życie. Pozornie niewytłumaczalne zachowanie psa np. w postaci nadmiernej pobudliwości, bardzo często można wyjaśnić w prosty sposób mając podstawowe wiadomości o psich zmysłach.

 

Węch

Dla psa świat zapachów jest tak bogaty jak  dla nas świat kolorów. Żadne udomowione przez człowieka zwierzę nie ma tak mistrzowsko rozwiniętego zmysłu powonienia jak pies. Przykładowo owczarek ma 200 mln komórek  węchowych, a człowiek zaledwie 5. Zmysł powonienia u psów jest od dawna wykorzystywany przez ludzi  w poszukiwaniu zaginionych osób, w zwalczaniu przestępczości, a nawet w medycynie. Oczywiście każdy pies ma lepiej lub gorzej rozwinięte powonienie, zależy to przede wszystkim od rasy, ale również indywidualnych cech osobnika.

Można się pokusić o stwierdzenie, że dla psa podstawowym bodźcem jest zapach.  Pies nie czuje tak jak my. Dla psa każdy zapach to informacja, paleta zapachowych barw. Jest to spowodowane niezwykła budową i właściwościami  psiego nosa. Można powiedzieć, że pies odbiera prawdziwe zapachowe „3D”: jest w stanie odróżnić od siebie różnie zapachy, wyłowić ten, który go interesuje i skupić się jedynie na nim, po to by jeszcze uzyskać więcej informacji. Doskonałe powonienie psa już od dawna jest wykorzystywane przez ludzi, najczęściej są to psy szukające ludzi, narkotyków, czy tropiące zwierzynę.  Coraz częściej psie nosy są  wykorzystywane w medycynie do wykrywania niektórych chorób czy ostrzegania przed atakiem np. padaczkowym. Dla psa każdy zapach jest jak wieloterabajtowy nośnik informacji. Pies  po zapachu rozpoznaje np.  emocje towarzyszącej mu osoby, porę dnia,  potrafi określić czy samica ma owulację (obecnie wykorzystują to hodowcy  krów, oszczędzając na testach laboratoryjnych!).

Pies czuje nie tylko najświeższe zapachy. Dobrze wyszkolony pies może podjąć nawet trzydniowy trop! Możliwość selekcji zapachów daje niesamowite możliwości. Mistrzowskim węchem obdarzone są bloodhoundy, oraz bardziej popularne owczarki niemieckie wykorzystywane przede wszystkim do tropienia (głównie w policji). Można powiedzieć że pies „czuje” wiek, strach, a nawet chorobę. Jeśli więc nasz pies zatrzymuje się aby powąchać ten sam murek, który wącha na każdym spacerze, dajmy mu chwile, on po prostu zbiera najświeższe nowinki od sąsiadów!

 

Wzrok

Psy widzą świat inaczej niż my. Widzą o ponad połowę mniej ostro niż ludzie. dlatego z większej odległości pies nie rozpozna  nieruchomej postaci, tak łatwo jak potrafi to człowiek. Ale wystarczy, że ta osoba, będąc nawet znacznie oddalona,  poruszy się, a pies okaże radość ze spotkania np. ulubionego domownika. Owczarek może nie rozpoznać swojego przewodnika stojącego w odległości 500m, ale jeśli będzie on nawet w odległości nawet 900m rozpozna go jeśli ten tylko  zacznie iść.

Z drugiej strony pole widzenia pies ma znacznie większe niż człowiek - szybciej dostrzega obiekty pojawiające się z boku. Brak światła nie przeszkadza psom tak bardzo jak nam, dlatego chętnie polują w nocy. Ale  jeśli chodzi o widzenie  przestrzenne  pozwalające ocenić odległość,  wśród ssaków  dominuje bezkonkurencyjnie człowiek.

Kolory dla psów nie maja wielkiego znaczenia; żółty, czerwony, zielony rozpoznają po stopniu jasności. Co prawda widzą świat w kolorach, ale nie w takiej szerokiej gamie jak człowiek , najlepiej postrzegają niebieski (również w zielonej trawie) i zielonkawo-żółty.

Oczy psów o długim pysku  są tak wyposażone, że psy te lepiej widzą poruszające się obiekty w pewnej odległości, można powiedzieć że są „dalekowidzami”. Natomiast budowa oczu psów  o krótkich pyskach pozwala im lepiej widzieć z bliska, np.  łatwo rozpoznają minę człowieka, są „krótkowidzami”. Nie przypadkiem wiec, psy myśliwskie mają pyski wydłużone.

Pies o wiele lepiej od nas postrzega ruch. Dla niego klatki, które dla nas tworzą film,  są jak pokaz slajdów (chodzi o częstotliwość stroboskopową) , a to oznacza że postrzegają  ruch o ułamek sekundy szybciej od nas. Dlatego psy są takie dobre w łapaniu frisbee, a telewizja jest dla nich mało atrakcyjna.

 

Słuch

Tutaj pies zdecydowanie przeważa nad człowiekiem. Uszy psa działają niczym radar rejestrujący wszelkie szmery, szelesty nawet dość odległe. Odróżnianie kilku źródeł  dźwięku w różnych odległościach przychodzi psu dużo łatwiej niż nam, jego uszy są tak wyposażone, że jest mu 10 razy łatwiej zlokalizować pochodzenie źródła  dźwięku.  Co ważne, psy słyszą na dużo większym zakresie częstotliwości niż my, słyszą również w zakresie ultradźwięków - wysokie tony, których my nie jesteśmy w stanie usłyszeć. Niewiele dźwięków jest w stanie ujść uwadze czułym uszom psa.

 

Smak

Jeśli chodzi o doznania smakowe człowiek zdecydowanie przewyższa psa.  Człowiek ma  9000 kubków smakowych gdy pies zaledwie 1700. Co nie znaczy ze psy nie są łakomczuchami, przeciwnie  raczej nie są wybredne. Lubią gotowane  i surowe mięso. Rozróżniają smaki: słodki, gorzki, słony kwaśny jednak nie  z taką intensywnością jak my.

 




Rodzaje szkoleń

Prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe. Dostosowujemy program szkolenia dla  psów uwzględniając  rasę, charakter, wiek, stopień rozwoju psychofizycznego.

Podczas spotkań poruszamy tematy dotyczące obcowania z psem: gryzienie przedmiotów, wskakiwanie na ludzi, trening czystości, korzystanie z klatki Kennel, szczekanie, pilnowanie przedmiotów, kradzież, kopanie, informacja na temat sterylizacji, ogólna opieka zdrowotna, karmienie i efekty diety.

Metody pracy

Preferujemy metody pracy pozytywnego szkolenia. Zgodnie z zasadą, że najlepsze efekty oparte są na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie ma być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych efektów jest wzmacnianie takiego zachowania psa, które uznajemy za właściwe.

Proponujemy skuteczność, opartą na zrozumieniu zachowania psa i wykorzystaniu jego naturalnych skłonności.

 
© 2012 Bezsmyczy.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: projektowanie stron www Kraków, Skawina, Myślenice, Mszana - vizualion.eu