Szkolenie psów

Pies dla Ciebie

Niemalże każdy postrzega psa, jako wiernego towarzysza i dobrego przyjaciela. Czasami decydując się na takowego szukamy nie tylko dobrego kompana, ale i ozdoby naszego domu. Nie możemy jednak zapomnieć, że pies to żywe stworzenie i przede wszystkim przy jego wyborze powinniśmy zwracać uwagę na cechy rasy, ale nie tylko.

Przede wszystkim powinniśmy dopasować psa do siebie, swojego trybu życia, przestrzeni, rodziny. Zanim zaczniemy się zastanawiać nad samą rasą, zastanówmy się, czym my dysponujemy. Najważniejszy jest „dotychczasowy stan domowników”, czyli tak naprawdę, dla kogo ma być ten pies? Jeśli w domu są dzieci lub osoby starsze, decydujemy się na psa takiego jak np. pudel, o łagodniejszym temperamencie. Jeżeli chcemy się zdecydować na bardziej charakternego psa, np. typu terier, powinniśmy się zastanowić ile mamy czasu by nad tym charakterem zapanować. Ważne jest też, ile czasu spędzamy w domu. Są psy, które lepiej znoszą rozłąkę, więc jeśli pies ma często przebywać sam, warto pomyśleć o bardziej niezależnej rasie. Kolejną istotną kwestią jest czy nasz pies powinien być psem aktywnym, czy raczej leniwym? Często zdarza się, że chcąc zmieniać tryb życia na bardziej aktywny, kupujemy psa, który ma od nas „wymagać” ruchu, np. huskiego bądź setera. Niestety bywa tak, że ostateczne to pies musi przyzwyczaić się do naszego trybu życia, który jednak się nie zmienił.  To dla psa może być frustrujące i niekomfortowe. Innym istotnym aspektem jest przestrzeń, którą dysponujemy. Im większa przestrzeń tym większy pies może być naszym towarzyszem. Nie chodzi tu tylko o metraż mieszkania. Jeżeli mieszkamy w małym mieszkaniu, ale jesteśmy gotowi zapewnić psu długie codzienne spacery, oraz przestrzeń do biegania możemy pozwolić sobie na dużego, ruchliwego psa. Kolejnym ważnym czynnikiem, jest fakt czy ktoś w domu ma uczulenie na psią sierść. Obecnie jest wiele ras posiadających niealergizującą sierść. No właśnie, sierść… Długowłose psy bez wątpienia są wyjątkowo urokliwe, ale musimy pamiętać, że te psy zazwyczaj dość intensywnie gubią sierść. Są oczywiście rasy bardziej i mniej liniejące oraz takie, które można regularnie strzyc, ale długa sierść zawsze wymaga pielęgnacji. Musimy również zastanowić się nad tym, po co nam pies? Brzmi może śmiesznie, ale jest to bardzo istotne. Czy pies ma być kolejnym członkiem rodziny? A może ma być towarzyszem górskich wędrówek czy wycieczek rowerowych? Ma pilnować domu? A może ma być psem obronnym? Czasami ma nawet znaczenie, czy pies lubi pływać, bo potrzebny jest towarzysz na letnie eskapady nad jezioro. I tak dalej…

Dla każdego z nas najważniejsze jest, co innego, ale decydując się na konkretną rasę należy rozważyć wszystkie czynniki.

Jednakże to nie wszystko. Oprócz cechy rasy, każdy pies ma swoje własne, osobiste cechy. Nawet w jednej hodowli, wśród jednego miotu zdarzają się szczeniaki różne niczym ogień i woda. Dlatego powinniśmy się zastanowić już w hodowli nad wyborem konkretnego pieska. Warto dokonać tego wyboru z pomocą specjalisty, który przeprowadzi odpowiednie testy i wskaże, który piesek jest dla nas najlepszy.

Jeżeli w wyborze psa ogranicza nas niewiele czynników i jesteśmy osobami gotowymi poświęcić psu więcej czasu, warto zastanowić się nad adopcją psa. Psy ze schroniska czasem wymagają od nas nieco więcej pracy, ale są równie wspaniałymi towarzyszami. Więcej na ten temat można poczytać w artykule „Adopcja”.

Wybór psa to ważna decyzja, wybór towarzysza na najbliższych kilkanaście lat. Dlatego warto przemyśleć wszystkie za i przeciw.  Poczytać o interesujących nas rasach i wybrać odpowiedniego szczeniaka. Jeżeli dobrze przemyślimy wybór na pewno trafimy na psa, który nie zawiedzie naszych oczekiwań i stanie się kolejnym członkiem rodziny.

 




Rodzaje szkoleń

Prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe. Dostosowujemy program szkolenia dla  psów uwzględniając  rasę, charakter, wiek, stopień rozwoju psychofizycznego.

Podczas spotkań poruszamy tematy dotyczące obcowania z psem: gryzienie przedmiotów, wskakiwanie na ludzi, trening czystości, korzystanie z klatki Kennel, szczekanie, pilnowanie przedmiotów, kradzież, kopanie, informacja na temat sterylizacji, ogólna opieka zdrowotna, karmienie i efekty diety.

Metody pracy

Preferujemy metody pracy pozytywnego szkolenia. Zgodnie z zasadą, że najlepsze efekty oparte są na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie ma być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych efektów jest wzmacnianie takiego zachowania psa, które uznajemy za właściwe.

Proponujemy skuteczność, opartą na zrozumieniu zachowania psa i wykorzystaniu jego naturalnych skłonności.

 
© 2012 Bezsmyczy.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: projektowanie stron www Kraków, Skawina, Myślenice, Mszana - vizualion.eu