Szkolenie psów

Gdy pies skacze na wchodzących

 

Jeśli pies skacze na wchodzących, oznacza to, że jest nadmiernie podekscytowany. Bywa, że nawet nie słyszy, że się do niego mówi. Pojawienie się przybyszy jest dla niego ważnym wydarzeniem, pobudza go do różnych działań. Skakanie, szczekanie to sposoby, które mają zwrócić na niego uwagę przybyłych. I na ogół psu to się udaje. A jeśli tak, to jest to dla psa forma nagrody za takie zachowanie. Wskutek powtórzeń takich zachowań, psu utrwala się nawyk powitań w taki a nie inny sposób (np. wskakiwanie na przybyłych). Aby temu zapobiec, należy doprowadzić do tego, aby pies witał się na naszych warunkach, a nie w sposób, jaki sobie upodobał.

Często wystarczy wycofywać uwagę i odwracać się, gdy pies skacze i natychmiast nagradzać uwagą, jeśli pies jest czterema łapami na podłodze. Kluczem do sukcesu jest refleks, umiejętność obserwacji psa oraz konsekwencja.

Jeśli to nie wystarczy, by osiągnąć cel, dobrze jest poprosić o pomoc i współpracę znajomych. W momencie wejścia odwiedzających trzeba położyć w miejscu legowiska psa jakiś atrakcyjny przedmiot (przyczepiona kość lub kong). Pierwsze emocje psa opadają, gdy pies się zajmie zabawką, ale należy uprzedzić wchodzących, aby ignorowali zachowanie psa, jeśli jest uciążliwe. Jeśli pies jest spokojny, nie powinni też go nadmiernie pobudzać, np. poprzez głaskanie. Pies widząc, że nie stanowi centrum zainteresowania, wraca do swojego zajęcia. Goście przychodzą przecież nie do psa, więc nie powinien on się czuć w obowiązku ich zabawiać.

Dobrze jest poprosić znajomych o zainscenizowanie kilku takich wejść. Po kilku  powtórkach pies sam uda się na miejsce spoczynku, np. do klatki. Trening przebywania w klatce może okazać się potrzebny… Im więcej takich ćwiczeń i możliwości zaspokojenia potrzeb behawioralnych, tym większe szanse na ułatwienie psu opanowania swoich emocji w czasie odwiedzin.

 




Rodzaje szkoleń

Prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe. Dostosowujemy program szkolenia dla  psów uwzględniając  rasę, charakter, wiek, stopień rozwoju psychofizycznego.

Podczas spotkań poruszamy tematy dotyczące obcowania z psem: gryzienie przedmiotów, wskakiwanie na ludzi, trening czystości, korzystanie z klatki Kennel, szczekanie, pilnowanie przedmiotów, kradzież, kopanie, informacja na temat sterylizacji, ogólna opieka zdrowotna, karmienie i efekty diety.

Metody pracy

Preferujemy metody pracy pozytywnego szkolenia. Zgodnie z zasadą, że najlepsze efekty oparte są na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie ma być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych efektów jest wzmacnianie takiego zachowania psa, które uznajemy za właściwe.

Proponujemy skuteczność, opartą na zrozumieniu zachowania psa i wykorzystaniu jego naturalnych skłonności.

 
© 2012 Bezsmyczy.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: projektowanie stron www Kraków, Skawina, Myślenice, Mszana - vizualion.eu