Szkolenie psów

Szkolenie dla aktywnych

 

Szkolenie to doskonała forma aktywnej zabawy z psem. Jednak kiedy nasz pies jest już dobrze wychowany, zna podstawowe komendy i nie sprawia problemów, możemy zastanowić się nad dodatkową aktywnością dla naszego pupila. Wybór jest ogromny, a ciągle powstają nowe „psie sporty”. W zależności od predyspozycji naszego psa możemy przebierać w różnych dyscyplinach, zaczynając od popularnego agility, czyli torze przeszkód dla psa, kończąc na tak nietypowych dyscyplinach jak dog dance, czyli tańcu z psem. W większości tych nietypowych sportów są organizowane zawody, ale oczywiście jest to również świetna zabawa, jeśli zajmujemy się tym amatorsko.

 

Agility

Pod tą nazwą kryje się to co tak dobrze znamy z familijnych filmów o psach. Skoki przez przeszkody, przejście po równoważni, pokonanie slalomu, przejście tunelem, czy wspinaczka na podwyższenie. Agility to doskonała zabawa dla naszego czworonoga, jest to świetna aktywność zwłaszcza dla psów, które rozpiera energia. Ta dyscyplina jest już dość popularna w Polsce, są organizowane zawody i kluby agility. Niekoniecznie oczywiście musimy od razu zmieniać nasze podwórko w tor przeszkód i pakować się na zawody. Gwarantuje że przeskakiwanie kija od miotły czy przeczołgiwanie się pod łóżkiem na komendę będzie świetną zabawą zarówno dla naszego pupila jak i dla nas.

 

Psie zaprzęgi

Góry, śnieg, sanie i psy dzielnie biegnące przez zaspy. Jest to piękna wizja, oczywiście możliwa, choć trudna do zrealizowania. Odpowiednie psy, odpowiednie szkolenie, odpowiedni sprzęt i odpowiednio dużo czasu, nie każdy tym dysponuje. Dlatego zachęcam właścicieli psów ras pociągowych, może nie do pełnometrażowego uprawiania tego sportu (choć oczywiście jeśli są chęci i możliwości to czemu nie, w Polsce również są zawody psich zaprzęgów), ale jeden lub dwa psy (w zależności od terenu i gabarytów ciągnącego) w zupełności wystarczą na przejażdżkę np. na rolkach, nartach, czy hulajnodze. Możliwości są nieograniczone (oczywiście w zakresie zdrowego rozsądku). Jeśli chcemy spróbować zabawy tego typu z naszym psem, musimy pamiętać o zakupieniu szelek i odpowiedniej smyczy dla naszego czworonoga i jakiś kółek (lub płoz) dla nas i oczywiście odpowiednim szkoleniu (jeśli pies nie będzie do tego odpowiednio przygotowany może się stać krzywda nam, psu lub osobą trzecim).

 

Tropienie

Jeśli masz psa myśliwskiego, ale niekoniecznie wykorzystujesz go do celów które sugeruje jego rasa, możesz spróbować zabawy w tropienie. W Polsce są organizowane zawody w tej dyscyplinie, zainteresowanych zachęcam do zgłębienia tego tematu. Doskonały węch naszego psa może okazać się przydatny. Użyteczną sztuczką jest nauczenie psa szukać naszych kluczy czy portfela. Można nauczyć psa szukania grzybów, zabawek czy ludzi. Taka zabawa to doskonała aktywność fizyczna, ale również swojego rodzaju łamigłówka dla naszego psa.

 

 

Dogfrisbee

Większość psów uwielbia zabawę w aportowanie. Dla tych psów, które nie mogą się doczekać aż aport spadnie i łapią go w powietrzu doskonałą rozrywka będzie dogfrisbee. Zabawa ta polega na rzucaniu psu dysku który zwierze ma złapać w powietrzu. Oczywiście zaczyna się od jednego frisbee które pies ma przynieść, a później można wymyślać różne ewolucje: przeskakiwanie przeszkód, wskakiwanie właścicielowi na plecy (oczywiście wszystko w trakcie łapania dysku), czy łapanie wielu dysków. Również w tej dyscyplinie są organizowane zawody, często bardzo widowiskowe. Taka zabawa jest dość wyczerpująca dla psa, dlatego powinni się nią zainteresować przede wszystkim właściciele psów o niespożytej energii.

 

 

 

Bikejoring

Jeżeli lubisz jeździć na rowerze, a twój pies uwielbia biegać, bikejoring to coś dla was. Jest to sport w którym jeden lub dwa psy ciągną rowerzystę. Dużym plusem tej dyscypliny jest to, że to również aktywność w której właściciel musi pracować równie mocno jak pies. Jest to sport dla wytrzymałych psów, które lubią biegać. Również w tej „psiej dyscyplinie” w Polsce są organizowane zawody, jednak nie trzeba się ścigać żeby odkryć uroki rowerowych wycieczek z psem.

 

Canicross

Pod tą obco brzmiącą nazwą kryje się jeden z prostszych sportów – bieganie z psem. Kolejny sport który wymaga równie dużo wysiłku od właściciela jak i od psa. jeśli lubimy biegać i jesteśmy w stanie utrzymać tempo biegu naszego psa to warto zakupić specjalną smycz i szelki dla psa i spróbować swoich sił w tym sporcie. Jest to dyscyplina dość popularna w której zawody odbywają się również na terenie naszego kraju, jednak uprawiana rekreacyjnie tego sportu ma również swoje zalety zarówno, dla zdrowia naszego pupila jak i naszego.

 

Nordic dogging

Na pewno każdy już słyszał o coraz bardziej popularnej dyscyplinie zwanej nordic walking, jej odpowiednikiem z psem u boku jest nordic dogging. Jest to świetna dyscyplina dla osób starszych czy mających problemy ze zdrowiem (choć oczywiście nie tylko) oraz psów z podobnymi problemami. Jest to spokojny rekreacyjny sport, choć również w nordic dogging są organizowane zawody. Jest to świetny sposób na aktywny wypoczynek oraz dotlenienie organizmu. Jeśli chodzi o sprzęt potrzebujemy tylko specjalnych kijów oraz smyczy i możemy ruszać na spacer!

 

Dogtrekking

To coś specjalnie dla fanów górskich szlaków. Jest to po prostu turystyka z psem. Spacery po szlakach górskich mogą być świetną atrakcją nie tylko dla nas ale i dla naszego psa. Jest to sport o tyle przyjemny, że jego uprawianie nie powinno sprawiać kłopotu ani leniwemu właścicielowi, ani staremu bądź schorowanemu psu, wystarczy wybrać odpowiednią trasę i cieszyć się spokojnym spacerem ze swoim pupilem. Dla bardziej aktywnych osób i psów o nieograniczonej energii są szlaki bardziej wymagające, imprezy dogtrekkingowe, oraz zawody. Może na następne wakacje w góry, jednak zabierzecie czworonożnego przyjaciela?

 

Dog dance

Jest to coś dla osób które nie boją się wyzwań i są gotowe nawet wejść na parkiet ze swoim pupilem. Dog dance, czyi taniec z psem, jest jednym z najbardziej widowiskowych „psich sportów”. Polega po prostu na wykonywaniu przez psa akrobacji przy muzyce w towarzystwie właściciela. Niestety ta dyscyplina jest wciąż mało popularna, zawodów w dog dance nie można zobaczyć na żywo w Polsce. Przeskakiwanie przez plecy właściciela, obroty, przewroty, piruety, skoki, slalom między nogami, stanie na przednich czy tylnic łapach, te wszystkie zdumiewające akrobacje wyglądają zachwycająco w postaci układu, ale jako pojedyncze sztuczki też robią duże wrażenie. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia oraz możliwości naszego psa.

 

To tylko kilka, moim zdaniem, najciekawszych i najłatwiejszych do zorganizowania „psich sportów”. Są jeszcze oczywiście takie sporty jak IPO (szkolenie psów obronnych), psie wyścigi, treiball, pasienie, czy weight pulling (przeciąganie ciężarów przez psy) i wiele więcej. Każdy sposób na aktywne spędzanie czasu z psem jest dobry, dlatego zachęcam do dalszego szukania informacji o sporcie który was zainteresował i spróbowania w nim swoich sił.

 




Rodzaje szkoleń

Prowadzimy szkolenia indywidualne i grupowe. Dostosowujemy program szkolenia dla  psów uwzględniając  rasę, charakter, wiek, stopień rozwoju psychofizycznego.

Podczas spotkań poruszamy tematy dotyczące obcowania z psem: gryzienie przedmiotów, wskakiwanie na ludzi, trening czystości, korzystanie z klatki Kennel, szczekanie, pilnowanie przedmiotów, kradzież, kopanie, informacja na temat sterylizacji, ogólna opieka zdrowotna, karmienie i efekty diety.

Metody pracy

Preferujemy metody pracy pozytywnego szkolenia. Zgodnie z zasadą, że najlepsze efekty oparte są na autorytecie, a nie przemocy i sile. Szkolenie ma być nietrudne, skuteczne, przyjemne dla psa i przewodnika. Drogą do uzyskania upragnionych efektów jest wzmacnianie takiego zachowania psa, które uznajemy za właściwe.

Proponujemy skuteczność, opartą na zrozumieniu zachowania psa i wykorzystaniu jego naturalnych skłonności.

 
© 2012 Bezsmyczy.com.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
realizacja: projektowanie stron www Kraków, Skawina, Myślenice, Mszana - vizualion.eu